Projektová činnosť

Medzinárodné

AtomDeC – Atómová koncepcia materiálov na báze uhlíka pre novú normálnu spoločnosť
Atomic Design of Carbon-Based Materials for New Normal Society
Program: Multilaterálne – iné
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Scholtzová Eva, CSc.
Anotácia: Na označenie hospodárskych/sociálnych cieľov po finančnej kríze v roku 2008 sa používa výraz „nový normálny“. V súčasnej dobe sa tento termín používa pre rozvíjajúci sa životný štýl na konci pandémie COVID19. Projekt sa týka „Novej normálnej spoločnosti“ prostredníctvom príspevku k vytvoreniu modernizovanej spoločnosti zameranej na človeka (japonská „Spoločnosť 5.0“), kde nové technológie slúžia trvalo udržateľnému rozvoju, zmierňujú hrozbu budúcich pandémií a sú venované ľudskému blahu. Naším cieľom je prispieť k celosvetovému cieľu prostredníctvom vývoja pokročilých Materiálov na Báze Uhlíka (MBU). MBU sú kľúčové v každodenných aplikáciách a zariadeniach: batérie, generátory energie, meniče energie, mobilné zariadenia, konštrukčné materiály, environmentálne filtre, zdravotná starostlivosť a lekárske výrobky. Konzorcium AtomDeC je zložené zo zástupcov troch kontinentov: všetkých krajín V4, Japonska a Kanady. Zameriavame na pokročilé MBU dodržiavaním konceptu „atómového dizajnu“, ktorý je ťažké dosiahnuť pre uhlíkové materiály s neusporiadanou/amorfnou štruktúrou. Projekt AtomDeC priamo rieši spoločnú výzvu na vývoj pokročilých materiálov pre extrémne prostredia, elektroniku a zber energie, ako je skladovanie plynu, flexibilné elektródy/superkondenzátory/vodivé tenké vrstvy, mikroelektronika a opticky aktívne materiály s vysokou stabilitou napätia/štruktúry. Jedinečné mechanické vlastnosti poréznych MBU a naše kombinované technické znalosti umožňujú zamerať sa na dizajn materiálov súvisiacich s pandémiou COVID19, ako sú napr. antivírusové filtre.
Doba trvania: 1.11.2021 – 30.10.2024

Národné

Pokročilé materiály na báze anorganických vrstevnatých štruktúr študované modelovým a experimentálnym prístupom
Advanced materials based on the inorganic layered structures studied by model and experimental approaches
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Scholtzová Eva, CSc.
Anotácia: Projekt predstavuje kombinovaný teoretický a experimentálny výskum vybraných polutantov adsorbovaných na vrstevnatých štruktúrach (VŠ) na báze grafénu (G), hlinitokremičitanov (HK) a ich modifikáciách s vylepšenými fyzikálnochemickými vlastnosťami. Adsorpciou na týchto VŠ sa polutanty výrazne extrahujú, napr. zo znečistených vôd. Porovnávacia štúdia účinnosti adsorpcie polutantov na vrstevnatých štruktúrach G typu (drahé materiály) a ílov (ekonomicky prijateľnejšie) je zameraná na detailný opis a pochopenie interakcií zodpovedných za tvorbu a stabilitu týchto komplexov (modelový prístup). Prinesie nové vedomosti o spôsobe imobilizácie polutantov a prispeje aj k návrhu pokročilých hybridných materiálov kombinujúcich vlastnosti oboch typov VŠ, ktoré našli uplatnenie v zelených technológiách. Výsledky z experimentov budú interpretované aj pomocou výstupov z modelovania, aby sa dosiahla komplexná charakterizácia študovaných pokročilých materiálov na báze anorganických vrstevnatých štruktúr.
Doba trvania: 1.1.2023 – 31.12.2026
BioPolSil – Bionanokompozitné materiály na báze vrstevnatých silikátov
Bionanocomposites based on organic polycations and layered silicates
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Madejová Jana, DrSc.
Anotácia: Projekt základného výskumu sa zaoberá prípravou a komplexnou charakterizáciou štruktúrne jedinečných typovhybridných materiálov pozostávajúcich z ílových minerálov zo skupiny smektitov a novo-syntetizovanýchpolykatiónov na báze poly(etylén imínov). Polymerizácia oxazolínov otvára široké možnosti prípravy dobredefinovaných polykatiónov s presne navrhnutou molekulovou štruktúrou a vlastnosťami, ktoré sú potrebné premodifikáciu ílových minerálov interkaláciou. Cieľom je pripraviť nanokompozity so zaujímavými biokompatibilnými abiodegradovateľnými vlastnosťami. Na splnenie tohoto cieľu je potrebné detailne študovať vplyv rôznych faktorovna vlastnosti polykatiónov na báze poly(etylén imínov) a na ich správanie sa počas interkalácie do medzivrstievsmektitov nielen pomocou rôznych experimentálnych techník (napr. XRD, XPS, MAS NMR a IR spektroskopia), aleaj pomocou výpočtov využívajúcich DFT metódu v tuhej fáze. Biokompatibilita pripravených polykatiónov a ichinterkalátov so smektitmi sa určí na základe testov životaschopnosti a morfológie buniek po priamom kontakte svybranými látkami. Pripravené polykatión-smektity sa budú následne študovať z hľdiska ich možného využitia akoplnivá do vybraných biodegradovateľných polymérov, nosiče liekov a ako nové kompozitné materiály s optickýmivlastnosťami.Navrhnutý projekt predstavuje originálnu platformu, ktorá umožní pochopiťvlastnosti kompozitov na báze novýchsyntetických polykatiónov a smektitov. Takáto koncepcia projektu môže významne prispieť k súčasným poznatkomv oblasti nanomateriálov a má potenciál získať principiálne nové výsledky.
Doba trvania: 1.7.2020 – 30.6.2024